Su Alti Belgesellerin Vazgecilmezi - Theme from Antarctica

Bilimum su altı belgeselinin unutulmaz müziği...

Vangelis'in Antarctica adlı albümünde Theme from Antarctica adlı parçadır.

Ipek Yolu - Silk Road

İpek Yolu'nun hikayesi müzikle ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kitaro müziğiyle anlattı ve o günden bu yana başka anlatıma gerek duyulmadı. En iyi şekilde anlatıldığında herkes emin çünkü. Kitaro, "Silk Road"u besteleyip başka beste yapmasa dahi bu eseriyle dehasını kanıtlamış olurdu ya da her insan tek bir eseri ile hatırlanacaktır dense Kitaro'nun eseri kesinlikle Silk Road olurdu.

Pek çok yeniden düzenlemesi vardır bu parçanın. Silk Road adlı parça Noah's Ark ya da çeşitli best of albümlerinde bulunabilir. Farklı albümler alıp farklı hallerini dinlemek gerekir pek çok düzenlemesi insanda güzel hisler uyandırmaktadır.

Eurovision Sinyal Muzigi - Çoban Yıldızı

Melih Kibar'ın Eurovision şarkı yarışması için bestelediği ölümsüz (ama yetim) sinyal müziği.

TRT'nin hakimiyetinde tek kanallı dönemde yılda bir defa yapılan Eurovision müzik yarışmasının sinyal müziğidir bu parça. Hala çalınıyor mu bilmiyorum, fakat o yıllarda her yıl çok az bir süre için çalınsa da pek çok insanin aklına kazınmıştır bu parça.

Melih Kibar bu parçayı hocası Timur Selçuk'un öğrencilerden Eurovision müzik yarışması için sinyal müziği istemesi sonucunda yazmıştır ve ne de iyi etmiştir. Televizyonlarda çalan orkestral düzenlemesi de Timur Selçuk tarafından yapılmıştır.

Melih Kibar'ın bugüne kadarki çalışmalarının derlendiği Yadigâr adlı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.

ATV Uzaklar Adli Belgesel - First Touch

Bir zamanlar "Uzaklarda" adlı bir belgesel yayımlanmıştı ATV'de. Atasoy'ların "Uzaklar" adlı yelkenlileriyle dünyayı denizden dolaşmalarını anlatardı.

Deniz görüntüleri eşliğinde sıkça çalardı First Touch bu belgeselde. Yanni'nin piyanosundan dökülen notalar ile huzur veren bir parçadır, dingin deniz görüntülerine pek güzel oturmuştur. Gayet basit bir melodik yapısı vardır, piyano ile başlayıp gider. Basitin güzelliğini görebilirsiniz bu parçada.

Nerede buluruz bu parçayı peki? Yanni'nin Reflections of Passion adlı albümünde yer almaktadır bu parça.

TRT1 Ben Bilirim / Bulent Ozveren - Rendez Vous-4

Çok çok eskilerden bir müzik. 1990'ların ilk yarısında Bülent Özveren tarafından sunulan "Ben Bilirim" adlı bir yarışma programı vardı. Bu yarışmanın açılış ve kapanış müziği olarak kullanılmıştı bu parça. Halim selim, efendi bir görünüşü vardır Bülent Özveren'in. Hatta o yarışmada Hale adında gözleri görmeyen bir kız fırtına gibi esmişti o dönemde.

Jean Michel Jarre adlı Fransız elektronik müzik üstadının bir parçası olan Rendez Vous 4 adlı parçadır bu. Jarre elektronik müziğin belki de en iyi bestecilerinden. 20 yaşına gelmeden yaptığı Oxygene adlı albümüyle tanınıyor ve sonrasında da müthiş albümler yapmaya devam ediyor. "Lawrence of Arabia" (Arabistan'lı Lawrence) "The Message (Çağrı) ve Ghost (Hayalet) filmlerinin müziklerini yapam Maurice Jarre'ın oğludur kendisi. Jarre'ın Essential Remastered, Images (Best of ) adlı albümlerini dinleyerek ne tür bir müzik yaptığı hakkında fikir edinebilirsiniz. Daha sonra da eskilerden Oxygene, yenilenden ise Metamorphoses adlı albümlerini dinleyerek de en iyi eserlerinden bazılarını görmüş olursunuz.

Jarre'ın pek çok albümünde bulabilirsiniz bu parçayı, örneğin: Rendez Vous, Egypyt Concert, Destination.

ATV / ShowTV Ana HAber Kapanis Muzigi - Sofya'da Dans

Yanni'nin Quiet Man adlı parçasından sonra işte ATV Ana haber kapanış jeneriklerinden bir tanesi daha!

ATV'de parçanın girişindeki piyano solo kısmı kullanılıyor. Parça bir müddet bu piyano ile devam ettikten başka seslerle zenginleşiyor. Parçanın sonuna doğru Mehter Marşlarından birinin melodisini duyuyoruz.

Beyazıt'ta Zaman ve Mustafa Kemal Atatürk & Güneşin Askerleri adlı albümlerinde bulabilirsiniz bu parçayı.

Tubular Bells – Mike Oldfield

Bu parça en çok Exorcist / Şeytan filminin 1973 çekiminden hatırlanır. Filmin açılış parçası olmasının yanında filmin içinde de duyulabilmektedir bu parça. Ayrıca aynı melodi X-Files adlı televizyon dizisinin müziğinde de kullanılmıştır.
Piyano ile sürekli tekrarlanan bir melodisi vardır (üç tane 7 8'lik ve bir tane 9 8'lik ölçüde olan bir melodi) ve parçaya gerilim yüklü bir hava katan da muhtemelen bu sürekli tekrarlanan yapıdır. Tubular Bells'e benzer bir yapıya Kurtlar Vadisi'nden Cendere adlı parçada da rastlıyoruz. Cendere'de sürekli tekrarlanan bir melodiye sahiptir ve dizide benzer şekilde gerilim havasını aktarmaya yönelik olarak kullanılmaktadır.

Aslında Oldfield bu parçayı Exorcist / Şeytan filmi için bestelememiş ama bir şekilde bu filmin müziği olarak kullanılınca popülerlik kazanıyor bir anda.

Ali Kirca Siyaset Meydani - Tango To Evora

Sabahlara kadar süren Ali Kırca'lı Siyaset Meydanı'ndan hatırlanan bir parça. Uzun tartışmalar sonrasında verilen kısa aralarda kamera stüdyoda gezinirken mikrofonun sesi kapatılır ve fondan bu parça verilirdi.

Nilüfer bu parçanın "Çok uzaklarda" adlı Türkçe bir düzenlemesini okumuştur geçtiğimiz yıllarda.

Loreena McKennitt'ın hiç söz içermeyen vokali ile ilerleyen bir parçadır.

McKennitt'ın The Visit ya da best of albümünde bulabilirsiniz bu parçayı.

Ali Kirca ATV Ana Haber Kapanis - Quiet Man

Bir dönemin ATV ana haber kapanış müziği olarak kullanılıştır bu parça. Ali Kırca'nın "Çünkü hayatı paylaşıyoruz" diyerek haberleri kapatmasının ardından alttan bu parça çalmaya başlardı.

Aslında ATV'de kullanılan parça orijinal parçanın yaklaşık 25 saniye ilerisinden başlıyor ve parçanın başındaki piyano girişi duyulamıyor. Parçada kısmında ana enstrüman piyano bunun yanında hafiften vurmalıların ve bazı diğer enstrümanların katkısı da mevcut parçaya.

Bestecisi Yanni. O da tıpkı Vangelis gibi Yunanistan'dan. Bıyıklı, uzun saçlı bir tipi vardır ve müthiş besteleri vardır Yanni'nin ayrıca bu bestelerin yanında London's Royal Philharmonic Orchestra ile bir canlı kaydı vardır - Yanni Live at the Acropolis hem audio hem de video cd'si mevcuttur bu konserin - ki müthiş bestelerin müthiş orkestral yorumlamalarını görürüz bu albümde.

Niki Nana ve Reflections of Passions adlı albümlerinde bulabiliriz bu parçayı.

TRT1 Erturk Yontem - To The Unknown Man

1980'lerde Ertürk Yöndem'in Perde Arkası adlı programı katmıştır bu eseri hayatımıza. Aynı programda bir de Feliçita'yı söyleyen bir sokak çoçuğu da akıllara kazınan bir diğer unsurdur bu programdan. Perişan haldeki insanları gösterirdi Ertürk Yöndem bu programda. "Bunlar bizim çocuklarımız, bizim insanlarımız" der dururdu. Bu müzikte bu görüntülerle özdeşleşmiştir artık o dönemin insanlarının zihninde. Keder, elem, acı getirir insanın aklına bu parça. Bestecisi Vangelis'tir ve Ege'nin karşı kıyısındandır, Yunan'dır. İlk defa 1977 yılındaki Spiral adlı albümünde yayımlamıştır bu parça ve ondan sonra Vangelis'in başka albümlerinde de ufak tefek düzenlemelerle yer alır. Sürekli tekrarlanan bir melodi üzerinden ilerler bu uzun parça. Parça ilerledikçe trampet girer, bazı düzenlemelerinde elektronik enstrümanlar vardır, ama sabit olan melodi parçanın geneline hakimdir denebilir. Vangelis'in pek çok ölümsüz eserinder biridir, belki de en iyisidir. Hangi albümlerde bulabiliriz bu parçayı? Spiral, Platinum, Portaits.

32. Gun Efsane Jenerik Muzigi - Eve of the War

Türk televizyonculuk tarihinin en çok bilinen isimsiz parçalarından biri. 32. Gün'ün müziği olarak bilinir. Mehmet Ali Birand'ın "eeee, eee", "aman kimselere söz vermeyin de haftaya yine buluşalım" ya da "peki sokaktaki adam ne düşünüyor" laflarıyla beraber unutulmazlar arasına girmiştir bu parça. Birand, "Eve of the War" eşliğinde Margaret Thatcher, Mihail Gorbačov ya da George Bush ve daha kimlerle görüşmüştür. (Hem de İngilizce konuşurdu bu insanlarla, o zamanlar pek alışıldık bir durum değildi bu.)

Bestecisi Jeff Wayne bu parçayı 1978 yılında War of the Worlds / Dünyalar Savaşı adlı film için besteliyor. Zaman içinde pek çok yeniden düzenlemesi de çıkıyor piyasaya. Bu albümü en kolay Hayatın Sesleri / CNN Türk Müzikleri adlı albümde bulabilirsiniz.

Haberlerden Eglenceli Bir Fon Muzigi - Nikkfurie

Son günlerde özellikle Show TV haberlerinde eğlencelik haberlerde arka planda kullanılan bir parça. Ben izlemedim ama bu parça Ocean's Twelve filminde çalıyormuş. Ben de filmin soundtrack albümü var ama bu parça orada yer almıyor. Albüme alınmamış bir parça yani.

Parçanın adı Thé à la menthe, bestecisi ise Nikkfurie adında biri. Hareketli kıvrak bir parça. Gerçekten de eğlencilik haberlerde güzel gidiyor fon olarak.

Dediğim gibi parça soundtrack albümünde yok, nereden buluruz derseniz internetten aramak en iyi çare gibi zira ben öyle buldum.

Haberlerin Vazgecilmez Fon Muzigi - He is a pirate

ATV Ana Haber başlarken haberlerden özetlerin verildiği bir kısım var. Bu parça işte o özetler esnasında çalan parça.

Bu parçayı ilk duyduğumda ilk anda bestecisinin Hans Zimmer olduğunda emindir. Eğer Gladitor ya da The Rock filmlerinin müziklerini dinlemişseniz siz de bu düşüncenin oluşması muhtemel. Çok benzer orkestrasyon, yoğun vuruşlar ve genel olarak metalik bir tını hakim parçaya. Bunlara dayanarak Zimmer olduğuna emindim. Fakat sonradan soundtrack albümüne bakınca öğrendim ki bestecisi Klaus Badelt ve bu parçayı Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları) adlı filmin soundtrack içi bestelemiş. Parçanın adı He's a Pirate ve kesinlikle Gladiator ve The Rock filmlerinin müziklerini getiriyor akla.

İnternette biraz araştırma yapınca görülüyor ki Klaus Badelt, Hans Zimmer tarafından keşfedilmiş ve ekibine dahil edilmiş. Bu nedenleymiş bu benzerlikler. Constantine, The Machine (Zaman Makinesi), K-19: The Widowmaker gibi filmlerin müziklerini yapmış olması yanında Hans Zimmer tarafından bestelenen Gladiator, Hannibal, Mission Impossible 2 gibi filmlerde ilave müzikler yapmıştır.

Dediğim gibi parçayı Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl filminin soundtrack albümünde bulabilirsiniz.

Carmina Burana - Carl Orff

Bu parçanın adını bilmeyen çoktur ama duymamış kimse yoktur herhalde.

En kolay hatırlanacağı yer Reha Muhtar'ın yıllar önce hazırlayıp sunduğu "Ateş Hattı" adlı programıdır herhalde. Ama Ateş Hattı dışında da o kadar çok yerde kullanılmıştır ki bu eser. Bilimum rekam ve jenerik müziği olarak karşımıza çıkabilir.

Güçlü bir koronun seslendirdiği o meşhur kısım insanı gaza getirir daima. Davullar, koro, ziller vs. zincirlerden boşalıveren, dinginlenemez bir taşkın getirir akla.

Adı Carmina Burana, bestecisi ise Carl Orff. Carmina Burana adlı dev eserin ufak bir parçasıdır bizim bildiğimiz o meşhur kısım.

Carl Orff / Carmina Burana CD'si pek çok müzik markette bulunabilir.

Bilindik Bir Muzigi - 1492 Conquest of Paradise

Bu parça pek çok yerde duyulabilir net bir yer aklıma gelmiyor şu anda. Mahsun Kırmızıgül bile bu parçanın girişini bir şarkısına koymuştu. Düşünün yani nerelere kadar gitmiş bu parça. Vokal ile başlayıp ilerledikçe coşan harika bir parça.

Yunan newage üstadı Vangelis'in 1942 – Conquest of Paradise adlı film için bestelediği müziklerden bir tanesi. Film ile aynı adlı albümden Conquest of Paradise adlı parça. Bu albüm çıktığı yıl çok satanlar listelerine girmişti. Baştan sona her parçası dinlenebilen enfes bir albüm. Albümü takın ve ilk parçadan son parçaya kadar kesintisiz dinleyin. Vangelis'in en iyi bestesi bu albümde olmayabilir ama toplamda en iy

Avatar - Adiemus

Bu parça yanılmıyorsam British Airways reklam müziği olarak bestelenmişti. Bu reklam Türkiye'de yayımlandı mı bilmiyorum. En azından ben izlemedim. Daha sonradan öğrendim bu parçanın reklam için bestelendiğini. Reklam müziği olarak yayımlandıktan sonra herkesin dikkatini çekiyor ve Adiemus projesi gitgide büyüyor.

Etnik ya da dünya müziği olarak adlandırılabilecek bir eser. Kadın vokalleri için yazılmış bir parçadır.ye Anlamsız ya da benim anlamadığım şu sözlere sahiptir.

ariadiamus late ariadiamus da
ari a natus late adua

a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te la-te-a

ariadiamus late ariadiamus da
ari a natus late adua

a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te la-te-a

a-na-ma-na coo-le ra-we
a-na-ma-na coo-le ra
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la...
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la........
ah-ya-doo-ah-eh
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la.....
a-ya-doo-ah-eh...
a-ya doo a-ye
a-ya doo a-ye

****
a-na-ma-na coo-le ra-we
a-na-ma-na coo-le ra
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la...
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la........
ah-ya-doo-ah-eh
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la.....
a-ya-doo-ah-eh...
a-ya doo a-ye
a-ya doo a-ye
---
a-ri-a-di-a-mus la-te
a-ri-a-di-a-mus da
a-i-a na-tus la-te a-du-a.

a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te
a-ra-va-re tu-e va-te la-te-a.

a-na-ma-na coo-le ra-we
a-na-ma-na coo-le ra
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la...
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la........
ah-ya-doo-ah-eh
a-na-ma-na coo-le ra-we a-ka-la.....
a-ya-doo-ah-eh...
a-ya doo a-ye
a-ya doo a-ye

ya-ka-ma ya-ma-ya-ka-ya me-ma
a-ya-coo-ah-eh mena
ya-ka-ma ya-ma-ya-ka-ya me-ma
a-ya-coo-ah-eh mena
ya----ka--ma me--ah
a-ya-coo-ah-eh mena
ya----ka--ma me--ah

(eksisozluk'ten)

Bu parça sonraki yıllarda alıp yürüyecek olan Adiemus halkasının Songs of Sanctuary adlı ilk albümünün Adiemus adlı açılış parçası. Dediğim gibi parçada en baskın unsur vokaller. Ana vokaldaki o çoşkun sesin sahibi ise Miriam Stockley. Bu ses bir insandan mı çıkıyor diye düşünmüştüm ilk dinlerken. Bu sesten başka var mıdır dünyada merak ediyorum. Dinlemek isterseniz işte resmi sitesinden ses örnekleri. (http://www.miriam.co.uk/miriam.htm) Bu işin yaratıcısı ise Karl Jenkins. Jenkins diyor ki resmi sitesinde (http://www.karljenkins.com/adiemus_story.htm) "Adiemus'un sözleri kelimeleri enstrüman olarak görerek fonotik olarak yazılmıştır. İnsan sesi en eski enstrümandır ve sözlerin bu durumu bozmasını önleyerek, evrensel ve zamandan bağımsız bir biçim yaratmayı umduk. Adiemus kelimesi insanları bir araya getirmek için uygun bir kavram olduğunu hissettiğim "yakınlaşacağız" anlamına gelmektedir."

Kesinlikle dinlenmesi gereken bir albüm. Daha sonraki albümlerde yer yer vokallerin, yer yer senfonik öğelerin baskın olduğu çalışmalar yaptılar. Ama ilk albümün tadı bir başka.

Reklamlardan - Magnetic Fields 2

Bu parça da çok çalardı ekranlar ve radyolarda. Şu anda tek hatırladığım TGRT'de yayımlanan Kia reklamında kullanıldığı.

Tam bir elektronik müzik eseri.Ve elektronik müziğe az da olsa ilgi duyanlar parçanın Jean Michel Jarre'a ait olacağına tahmin edebilirler. Parçanın adı Magnetic Fields 2 (Les Chants Magnetiques 2). Bu parça Jarre'ın en iyi parçalarından biridir ve belki de bu nedenle Jean Michel Jarre'ın aynı adlı albümünün – Magnetic Fields (Les Chants Magnetiques) – yanında, tüm konser kayıtlarında ve derleme albümlerinde farklı düzenlemeleri ile bulunabilir.

Beko Reklam Muzigi - Conquest

Bundan tahminimce en az bir on yıl önce, Beko'nun bir reklamı vardı. Aslında bir değil de iki Beko reklamı var kafamda o dönemden.

Bir tanesinde astronot kıyafetli sarışın bir çocuk, önünde televizyonlardan oluşmuş dev bir küre vardı ki dünyayı temsil ediyor. Çocuk elindeki kumandanın tuşlarına basardı ve kumandadan kırmızı ışınlar gidip televizyonları açardı. Çocuk da gülmeye başlardı.

Diğer reklam filminde yine bir düny, ama bu sefer bildiğimiz haliyle, dev bir fırının içine girerdi (!).

Ne yazık ki tam olarak hatırlayamıyorum bu müzik hangi reklama aitti, yoksa ikisinde de mi çalardı? Bilen biri varsa lütfen yorum yapsın bu yazıya, öğrenmiş olalım, minnettar kalalım kendisine.

Her neyse, Rocky III filmini izlemiş olanlar hatırlarlar hemen bu parçayı. A Takımı (A Team) dizisinden tanıdığımız Mr. T (A Takımı'ndaki adı B.A. idi), Rocky ile filmin sonunda yaptıkları maçta çalardı bu parça.

Parçamızın adı Conquest, bestecisi ise Bill Conti. Conti, Rocky I, II ve III yanında yanında örneğin Karate Kid, Kainatın Hakimleri (Masters of the Universe) filmlerinin ve bazı dizilerin müziklerini yapmıştır. Rocky müziklerinden Rocky I için yaptığı Going the Distance da kesinlikle dinlenmesi gereken bir diğer Bill Conti parçası.

HBB'den - Butterfly Dance

Yine çok uzun zaman önce, ben lisedeyken - yani yaklaşık bir on yıl önce – HBB'de saat 18.00 sularında yayımlanan çevre temalı bir program vardı. Sarışın bir bayan sunardı bu programı. Programın adını hatırlamıyorum maalesef.

İşte bu parça o programın açılış ve kapanış müziği olarak kullanılırdı. Tekrar eden piyano partisyonları ile dikkat çeker. Yanni, bu formu Marching Season ve Nostalgia adlı eserlerinde de kullanmıştır. Butterfly Dance adlı bu parça Marching Season'a çok benzemektedir. İkisini de tavsiye ederim. Butterfly Dance, Port of Mystery adlı albümde, Marching Season ise Devotion adlı albümünde ya da Yanni Live at the Acropolis'in VCD'sinde (müzik CD'sinde yok!) bulunabilir.

TRT 1 Ana Haber Jenerik Muzigi - Gelecege Donus - Back to the Future

1985 yılı civarında falan olması lazım ki zaten film 1985 çekimi. Film müziklerine düşkünlük o zamanlarda da olduğu için bende bu filmin müziği hep aklımda. O dönemde TRT-1 ana haber yine saat 20.00 başlıyor. Ben de her gün saat 20.00'de geçiyorum televizyon başına dinliyorum bu parçayı.

İşte jenerikte kullanılan bu parça bu Geleceğe Dönüş (Back to the Future) filminin ana tema müziği. Parça uzun aslında ama jenerik için sadece kısacık bir kısmı kullanılıyordu. Hatta hiç unutmam bir gün yine jenerik başladı bu müzik çalıyor. Jeneriğin sonu geldi ekran dondu ama müzik çalmaya devam etti. Bir müddet çaldı parça. O zamanlar montaj olayı yok muydu bilmiyorum (elbette ki vardı), ama müziğin kullanacakları kısmını alıp da jeneriği bindirmemişler, her gece kasetten çalıyorlar gibi gelmişti.

Filmi hemen herkes bilir. Aslında müziği de unutulacak gibi. Buradaki örneğini dinlerseniz filmde çaldığını hatırlayacaksınız hemen. 88 millik hız, akı kapasitörü, saat kulesi... Ve bu parça.

Bestecisi, Geleceğe Dönüş (Back to the Future), Kazazede (Castaway), "Stuart Little" gibi filmlerin müziklerini de yapmış olan Alan Silvestri. Parçayı filmin soundtrack albümünde bulubilirsiniz. Ama albümü bulabilir misiniz emin değilim. Soundtrack, hele ki eski tarihli filmlerinkileri, bulmak çok kolay değil maalesef.

StarTV Guzellik Yarismasinin Fon Muzigi - Standing in Motion

Star TV'nin güzellik yarışmasının müziği olarak hatırlanır bu parça. Yıllardır yapılagelir bu yarışma. Hala var mı bilmiyorum. Bu yarışmadan önce tanıtım filmleri görünmeye başlardı ekranda. İşte bu tanıtım spotlarında ve ayrıca yarışmanın kendisinde çalar bu parça.

Yunan new age üstadı Yanni'den Standing in Motion. Bendeki arşivde önce Out of Silence albümde yer alıyor. Daha sonra ise Yanni Live at the Acropolis adlı ablümde orkestral hali ile ve Medley adlı parça ile giriş yapılarak başlıyor.

Acropolis konserindeki düzenlemesi bir harika. Star'da hangi albümdeki versiyonu kullanılıyor emin değilim. Tavsiyem bunu dinlemeniz.

Radyolardan Fon Muzigi - West Across the Ocean Sea

Yine ben lisedeyken yani 1993-1996 arasında bir dönemde Radyo D'de bir psikoloğun (ya da psikiyatrın) sunduğu bir program vardı. Programda psikolojiden bahsederdi, telefonla arayanlar olurdu vs.

İşte bu programın fon müziğiydi bu parça. Flüt benzeri bir enstrüman çalar parçada arada piyano vuruşları da duyulur. Tarif etmek zor bu parçayı (en azından benim için). Allak bullak ediyor bırakıyor beni her dinlediğimde.

Bestecisi büyük üstad Vangelis. 1492 Conquest of Paradise adlı albümünün soundtrack çalışmasından bir parça. Hayatımda baştan sona hiçbir parçayı atlamadan dinlediğim sayılı albümlerden biridir bu albüm. Vangelis yapacağını yapmıştır bu albümde. Kesinlikle dinlenmesi gereken bir albüm.

Acili HaAberlerin Fon Muzigi - Nocturne

Bu parçanın çalınmadığı yer kalmadı sanırım. İstiklâl caddesinden tutun da, televizyonlara ve radyolara kadar. Özellikle acıklı durum ya da dramatik sahnelerin vazgeçilmez besteleri arasındaki yerini almıştır. Biz evleniyoruz programında ve ATV haberlerde de çalınmış (eksisözlük'te okudum).

Karanlık, kasvetli bir havası var bu parçanın. Sözleri Norveçce. Norveç'in ve Norveççenin soğukluğu sözlerin tınısında kesinlikle hissediliyor.

la dagen få
sin hvile nå,
og natten vil våke for den
nocturne.

selv mørket må
engang forgå,
så natten kan føde
en dag.

-------------

let the day get
its rest now
and the night will guard in its place
nocturne

even the darkness must
once disappear
so the night can give birth to
a day


1995 yılında Eurovision'da birincilik kazanmış olan ve enstrümental sayılabilecek (parçada geçen kelime sayısı sadece 24) bu parçanın adı Nocture. Norveçli Rolf Lovland ve Fionnuala Sherry'den oluşan Secret Garden adındaki grubun bir çalışması. Kadın vokale, ki ses Gunnhild Tvinnereim'a aittir, eşlik eden keman alır duvarlara vurur, savurur, fırlatır dinleyeni. Parçanın bulunduğu albüm Songs from a Secret Garden. Kesinlikle dinleyin. Hatta Dawn of a New Century adındaki albümlerini de dinleyin derim.

Garanti Bankasi Reklami - Sucu Cocuk

Bir zamanlar Garanti Bankası'nın Sucu Çocuk adında bir reklamı vardı. Su satarak kazandığı paraları yine su işine yatırıp işini büyüten bir çocuğu anlatıyordu bu reklam.

Yazının altında yer alan link sayesinde bir bölümünü dinlediğinizde hemen hatırlayacaksınız bu parçayı ve reklamı.

Parça rahmetli Melih Kibar'ın. Adı ise Sucu Çocuk. Bu ülkede yetişen en iyi müzisyenlerden biri, belki de en iyi Melih Kibar. Sırf Hababam Sınıfı müziği bile yeter aslında onun değerini göstermeye. Ama bu parçayla yetinmeyip pek çok eser bırakıp gitti buralardan.

Melih Kibar'ın çalışmalarını derlediği Yadigâr adlı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.
http://www.melki.com.tr/

Siyaset Meydani Jenerik Muzigi - Türk Süiti

Siyaset Meydanı'nın bir dönem jenerik müziği olarak kullanılmıştı bu parça. Ben o zamanlar çok aramıştım bu parçayı. ATV'ye mailler atmıştım, İstanbul'da Beyğolu'nda ve Ankara'da müzikevlerinde sorup durmuştum bilen var mıdır acaba diye. Ama bir bilen çıkmamıştı. Daha sonra bir gün okulda otururken açılmış olan bir standda çaldığını duydum ve hemen gidip öğrendim kimindir bu parça.

Parçanın adı Türk Suiti Op.44 ama bu isminin yanında pek çok yerde Siyaset Meydanı müziği olarak da geçiyor. Dağhan Baydur tarafından bestelenmiş olan bir orkestra süiti.
Dağhan Baydur'u Beatles Alaturka adlı projesinden ya da Müzik Eserleri Sahipleri Grubu (MSG) Başkanı olması nedeniyle tanıyor olabilirsiniz.

Esin Afşar'ın Atatürk adlı bir albümü var. Bu albümün açılış ve kapanış parçası olarak iki defa yer alıyor albümde ve iki parçanın arasında biraz fark var (benim ilk fark ettiğim bir tanesinde vurmalıların kısmen daha baskın olduğu). Ayrıca Müzikotek tarafından yayımlanan İstanbul adlı albümde de bulunabilir bu parça.

Dinlenme Tesisi Anons Fon Muzigi - Aria

Bu parçayı geçen günü tesadüfen buldum. Dinler dinlemez çok sık duyduğum bir fon müziği olduğunu fark ettim. Ben yanlis hatirlamiyorsam bu parcayi Kamil Koc Bolu dinlenme tesislerinden duymustum. Otobuslerin kalkacagini haber veren anonsun fon muzigi olarak caliyordu.

Bestecisi Chris Spheeris adlı bir Yunan sanatçıymış. Parçamızın adı ise Aria. Spheeris'i ve diğerlerini (Vangelis, Yanni, Spheeris) aramızdan ayıran bir Ege denizi var ama suyun karşı tarafındaki bu adamlar müthiş eserler veriyorlar. İnternette biraz araştırdım Pathways to Surrender, Culture, Mystic Traveller, Dancing with the Muse vs. isimlerinde albümleri olduğunu gördüm. Aira'nın dışındaki bazı parçalarını dinledim de gayet güzel çalışmaları var Spheeris'in. Bence Spheeris'in Best Of albümünü alıp bir dinleyin. Tarzını beğenirseniz diğer albümlerini de alabilirsiniz. Bence newage ya da enstrümental müzik sevenlerdenseniz, Spheeris'in arşivinizdeki yerini garanti ediyorum.

Devlerin Aski - Cahit Berkay

Nebil Özgentürk'ün Bir Yudum İnsan adlı programını o kadar izlemiş olmama rağmen şimdiye kadar yazmamış olduğumu bugün fark ettiğim bir parça.

Aşağıda yer alan linkteki örneğini dinlediğinizden hemen hatırlayacaksınız bu parçayı. Devlerin Aşkı parçanın adı ki aynı adlı film için bestelenmiş. Bestecisi ise Türkiye'de pek çok filmin müziğini yapmış olan Cahit Berkay. Berkay'ın hem Moğollar hem de yaptığı film müzikleri açısından Türk müzik tarihindeki yeri büyüktür bana göre. Cahit Berkay Film Müzikleri adı ile üç albümde bu film müziklerini derlemiştir. Bu albümleri kesinlikle dinlemenizi öneririm.

Ekleyeceğim bir şey daha var. Ahmet Koç – yakın zamanlarda çıkardığı Paradoks adlı albümünden hatırlayabilirsiniz – bu parçayı Yediveren Anadolu ve Yol Türküleri adlı albümlerinde yorumlamıştır. Yol Türküleri albümünde caz yorumu yer alıyor bu parçanın. Bu albümleri de eğer bulabilirseniz kaçırmamanızı öneririm. Hem Devlerin Aşkı'nın farklı yorumlarını hem de albümdeki diğer
parçaları dinlemeniz açısından.
Dinle - Orijinal

ATV Son Durak Jenerik Muzigi - Marta's Song

Bir zamanlar ATV'de gece yarısında günün son haber bülteni tadında olan ve Çiğdem Anad ile Gürkan Zengin'in Ankara Karum'da canlı olarak sunduğu Son Durak adlı bir programın kapanış müziğiydi bu parça.

Yukarıdaki giriş belki hatırlatabilir parçayı. O kadının sesini yakalar parçanın sonuna kadar da bırakmaz sizi. Vokal macar folk sarkicisi Marta Sebestyen'den, ezgi ise istenem istenem adlı şarkıdan. (Tesekkürler Eksisözlük ) Şarkıda genç bir kız tanrısına 3 birimlik kumaşı beline saramadığına dair yakarmaktadır.

Parça Deep Forest adındaki ve Eric Mouquet ile Michel Sanchez'den oluşan grubun Marta's Song adlı parçaları. Deep Forest esas olarak Afrika, Avrupa vs. kökenli ezgileri etnik ezgileri elektronik müzikle harmanlayan eserler vermektedir.

Bu parçayı Deep Forest'in Boheme ya da Marta's Song adlı albümlerinde bulabilirsiniz.

Weeping Eyes - Mikis Theodorakis

Bir klarnet sesi ama acı acı çalıyor. İstiklâl caddesi ya da pek çok radyonun duysual temalı fon müziği. Klarnet ağlamaktadır bu parçada. Dram, keder, elem, acı vs. duyguları yansıtmak için ideal bir parça.

2005 yılının onuruna isimlendirildiği Mikis Theodorakis'in bestelediği bir eser. Dev müzisyen Theodorakis üklemizde Zülfü Livaneli ile verdiği konserlerden bilinir. Ayrıca Zorba (Zorba The Greek) adlı filmin müzikleri de belki hatırlamaya yardımcı olur. Parçadaki klarnet ise Vassilis Saleas tarafından çalınmakta.

Litany adlı albümde bulabilirsiniz bu parçayı. Hatta albümdeki her parçayıı dinlemenizi öneririm. Theodorakis besteleri ve Vassilis Saleas'ın klarnetinin müthiş uyumunu içeren harika eserler dinlemiş olacaksınız. İkisine de ayrı ayrı hayran kalacaksınız, birine besteleri, diğerine klarneti için.
Dinle

Reha Muhtar Tanitim - Hummell Gets The Rockets

Bir kaç yıl önce Reha Muhtar'ın hareketlerinin iyici çığrından çıktğı bir dönemde Show TV'de Reha Muhar 1 numara. Yabancılar bu adamın belgeselini yapıyorlar. Kim tutar bu adamı" vs. bir tanıtım spotu vardı. Bu spotta fonda çalardı bu müzik.

Orkestral bir parçadır. Bakır üflemeliler yanında vurmalılar da gayet baskındır parçada. Bu parça Nicolas Cage ve Sean Connery'nin oynadıkları The Rock (Kaya) adlı filim soundtrack albümündendir. Bestecisi Hans Zimmer. Film müziği alanında hızla yükselen bir isim. Gladiator (Gladyatör) filminin müzikleri en bilinen eserleri arasındadır. Fakat bence en iyi eseri The Rock filmine yaptığı müziklerdir. Zimmer yapacağını yapmıştır bu albümde ve her parçası muhteşem olan bir albüm ortaya çıkarmıştır. Aslında spotta kullanılan kısım filmin diğer müziklerinde de duyulabilir.

The Rock filminin soundtrack albümünü müzik marketlerden, yok olmadı internetten bulabilirsiniz (ben müzik marketlerde bulamamıştım mesela).

Istiklal Caddesi Vazgecilmezlerinden - Gülümcan

İstiklal Caddesi müziklerinden. Artık çalınmıyordur muhtemelen ama bir zamanlar her geçtiğinizde duyabileceğiniz bir parçaydı.

Kemanın o acıklı sesi (bir de Schindler's List'te duyarsınız böyle bir kemanı) hislendirir insanı, karamsarlığı koyar bırakır. Ayrıca Bedirhan Gökçe'nin fon müziği olarak kullandığı bir diğer müziktir.

Parçanın adı Gülümcan. Ada Müzik'ten çıkan ve derleme Köprüler adlı albümdendir. Albümdeki bilgilere göre Ahu Sağlam seslendirmiş ve Murat İşbilen bestelemiştir. Hatta bir zamanlar Soner Arıca'da bu parçanın üzerine söz yazılmış haline seslendirmişti.

Güzel parçadır, dinleyip kederlenmek için birebir.

Korfez Savasi Esnasinda Calan Parca - The Feeling Begins

Körfez savaşının olduğu yıllar... Yeşil bir ekranda uçuşan bombalar, simultane çeviri yapan çevirmenler, çamura bulanmış karabatak görüntüsü ve Irak'taki insanların görüntüleri ekrandayken fonda çalan bu parça... Zaten acınacak durumda olan insanların görüntülerine daha da bir acı katardı bu parça.

Bu parçayı o zamanlar o kadar çok kullandılar ki artık bilmeyen kalmamıştır. Hatta başka bir yerde çalındığı duyulduğunda bile insanlar bu parçanın körfez savaşı müziği olduğunu söylüyorlar. Parça bir Ermeni ezgisinden esinlenerek bestelenmiş ve (emin değilim ama) duduk ile çalınıyor.

Parçanın adı The Feeling Begins. Peter Gabriel bu parçayı The Last Temptation Of Christ film müzikleri arasında bestelemiş.

Music for The Last Temptation Of Christ adlı soundtrack çalışmasında ve Passion adı albümde bulabilirsiniz bu parçayı.

Anadolu'dan Gorunum Jenerik Muzigi - Köçekçe

Anadolu'dan Görünüm'ün enfes müziği.

Hareketli, insana mutluluk hissi veren orkestral bir parçadır. Adı Köçekçe, bestecisi ise Ulvi Cemal Erkin ki modern Türk müziğinin önde gelen isimlerindendir. Bu parçada Türk folklorüne ait motifler görülmektedir.

Ulvi Cemal Erkin; Hasan Ferit Alnar, Cemal Reşit Rey, Necil Kazım Akses ve Ahmet Adnan Saygun ile "Türk Beşleri" olarak bilinen grubun üyesidir.

İlhan Usmanbaş “Beşler”in kişiliğinde Erkin’in bu dönemi değerlendirse şöyledir:
“Birinci kuşak Türk Bestecileri, 1930’larda ilk yapıtlarını verdikleri zaman, bugün insanı hayrete düşüren bir şey daha var; o da sanki Türkiye’de yüzyıllardan beri Avrupa müziği yapılıyormuş gibi yeni bir müzik diline oturmuş olmaları. Mesela Erkin’in “Beş Damla” adlı piyano parçaları 1931 tarihini taşır; yani henüz öğrenciliğini bitirip Türkiye’ye dönmüş genç bir besteci, birden bire o güne kadar Türkiye’de nasıl bir müzik yapılması gerektiğini en açık bir dille ortaya koymuştur.” (http://www.beethovenlives.net/ulvi_cemal_erkin.htm)

Dört Türk Orkestra Eseri adlı albümde bulunabilir bu parça.

Once Upon a Time in America (Cockey's Song) - Ennio Morricone

Bu parça tam olarak nerede çalınıyor hatırlayamıyorum ama radyolarda fon müziği olarak çok defa duydum bugüne kadar.

Bu parçadaki flütün o sesi unutulabilir mi? Acı acı çalıp durur parça boyunca. Bu unutulmaz müzik Ennio Morricone adlı bestecinin Once Upon A Time In America (Bir Zamanlar Amerika'da) adlı filmin müzikleri arasında olan Once Upon A Time In America - Cockey's Song adlı parçadır. Ennio Morricone bu albüm ile olduğu kadar (belki daha da fazla) The Good, The_Bad, And The Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin) adlı film için bestelediği aynı isimdeki parçası ile tanınır.

Parça Once Upon A Time In America (Bir Zamanlar Amerika'da) adlı soundtrack albümünde ya da Ennio Morricone – Film Music 1966-1987 adındaki 2 CD'lik derleme albümde bulunabilir.
Dinle

Theme from Schindler's List - Schindler's List - John Williams

Net olarak hatırladığım bir tek Bedirhan Gökçe'nin "Bedirhan Gökçe ile Üçüncü Sayfa" adlı programda şiir okurken fonda çalan parçalardan biridir. Özellikle ağlıyormuş izlenimini veren kemanın sesi unutulmazdır. Keder yüklü bir parçadır.

Parçanın adı Theme from Schindler's List. Filmi izlemiş olanların kolaylıkla hatırlayabileceği gibi Schindler's List (Schindler'in Listesi) adlı filmin ana tema müziğidir. Keman, Itzhak Perlman tarafından çalınıyor. Aslına bakılırsa albüm kapağında Violin Solos by Itzhak Perlman yazmaktadır fakat bunun yanında parça listesine bakıldığında 13. sıradaki parçada Remembrances (with Itzhak Perlman) yazdığını görürüz. Bunu görünce acaba sadece Remembrances adlı parçada mı keman çalmıştır Perlman diye düşünüyor insan. Ama Theme from Schindler parçayı dinlerken de bu parçadaki keman sesi yine Itzhak Perlman çalınıyor gibi geliyor insana.

John Williams Star Wars, Indiana Jones, E..T., Harry Potter, ve daha pek çok filmin müziğini yapmış ve 41 kere Oscar'a aday gösterilmiştir.

Yukarıda da belirttiğim gibi Schindler's List (Schindler'in Listesi) adlı soundtrack çalışmasında bulunabilir bu parça. Ayrıca bu filmin diğer müziklerini de dinlemenizi tavsiye ederim.
Dinle

Istanbul FM Haberler - Orient Express

İstanbul FM'de sunulan haberlerin fon müziği olarak kullanılırdı bu parça, bilmiyorum hala kullanılıyor mu?

Elektronik müziğin babası Jean Michel Jarre'ın Orient Express adlı parçasıdır. Sürekli vuran elektronik davulun üstündeki tatlı ve hareketli bir melodisi vardır.

Jean Michel Jarre'ın Egypt konser kaydı ve Images (Best of) adlı albümlerinde bulabilirsiniz bu parçayı.

TRT Dikkat Programlari - L'enfant

1980'lerde TRT'de "Dikkat!" tarzında programlar olurdu: "Fişinizi almayı unutmayın", "KDV'yi unutmayın", "Topluma saygılı olun, örneğin umumi telefonda çok uzun süre konuşmayın" gibisinde mesajlar verilirde insanlara. İşte bu parça da "Ormanlar, ormanlarımız" temalı olanının müziğiyle.

Vangelis'in en güzel parçalarından biridir. Adı L'enfant. Opera Sauvage adındaki soundtrack çalışmasından. Sakin bir şekilde piyano ile başlar altta ise süreki düz vuruş yapan bir ritim eşlik etmektedir. Vangelis'in dehası ve elektronik müziğin harika bir buluşması.

Opera Sauvage adlı abümde ya da film müziği çalışmalarını topladığı Themes adındaki albümde bulunabilir bu parça.

Bir yerlerde bir şekilde duyup da kimindir, neredendir bilmediğimiz eserler...